استخر ذخیره آب

استخر ذخیره آب و پرورش ماهی استخر ذخیره آب و پرورش ماهی

ورق ژئوممبران پلی اتیلنی (HDPE) برای پوشش انواع استخرهای خاکی و یا سیمانی ذخیره آب کشاورزی و استخرهای پرورش ماهی، حوضچه های تبخیر نیروگاه ها و کلیه مخازن صنعتی و شیمیایی استفاده می گردد. از مزایای ورق ژئوممبران برای استخر آب میتوان موارد ذیل را برشمرد:

 • کاهش هزینه اجرای استخر ژئوممبران نسبت به استخرهای بتنی یا آجری
 • کاهش زمان پوشش دهی استخر با ورق ژئوممبران نسبت به استخرهای بتنی و ...
 • نفوذ ناپذیری و آببندی کامل ورق ژئوممبران
 • مقاومت بسیار بالای ورق ژئوممبران در برابر عوامل شیمیایی (مانند اسیدها) - عوامل محیطی (مانند اشعه آفتاب، یخ زدگی و ...) و عوامل بیولوژیکی (مانند خزه و جلبک)
 • دارای استانداردهای لازم جهت استفاده در مخازن آب شرب و استخرهای پرورش ماهی و آبزیان

20161023_164848.jpg

مراحل گام به گام اجرای استخر عبارتند از:

 1. تعیین محل استخر آب : با توجه به  منبع تأمین آب (چاه، رودخانه، قنات، چشمه و ...) و فاصله آن، شیبزمین و روش انتقال آب به استخر و نحوه خروج آن می توان محل احداث استخر آب را انتخاب نمود.
 2. تعیین حجم استخر آب :  با توجه به اطلاعات مربوط به حداکثر میزان دبی آب ورودی به استخر  ونیز مدت زمان ورود آب، حجم کل آبی که قابل ذخیره سازی می باشد را محاسبه می نماییم و با توجه به این حجم و در نظر گرفتن درصدی از حجم اضافه، حجم حجم گکلی قابل محاسبه می باشد.
 3. تعیین شکل و ابعاد استخر: یکی از ویژگی های بسیار خوب استفاده از ورق ژئوممبران برای آببندی استخر ذخیره آب، عدم محدودیت در شکل و ابعاد استخرها می باشد.شایان ذکر است برای جلوگیری از ریزش خاک دیواره ، می بایست با توجه به جنس خاک منطقه به دیوار شیب داد.این شیب معمولأ بین 30 تا 60 درجه می باشد.
 4. پیاده سازی ابعاد استخر بر روی زمین : پس از تعیین شکل و ابعاد استخر ژئوممبران در مرحله قبل بر اساس حجم مورد نظر و تهیه پلان آن، نوبت به مشخص نمودن محل احداث استخر بر روی زمین است ، که این کار معمولا با گچ ریزی بر روی زمین انجام می شود.
 5. عملیات خاکی احداث استخر ژئوممبران : این مرحله یکی از مراحل اساسی در زمینه احداث استخر ژئوممبران است و به طور کلی عبارت است از : 

  20150509_155359.jpg

        

           

 • خاکبرداری/خاکریزی محل تعیین شده بر روی زمین با دیواره شیب دار
 • حفر کانال و ترانشه دور استخر جهت مهار نمودن ورق ژئوممبران.
 • حفر کانال لوله خروج آب در قسمت کف استخر.
 • انتقال خاک برداشته شده به نقاط دیگر.

در این مرحله می بایست عملیات گودبرداری یا خاکریزی به گونه ای انجام شود که تراکم خاک در دیواره ها و کف استخر مطابق استاندارد ها بوده و در اثر فشار هیدرواستاتیک آب ، دچار نشست احتمالی نگردد.

20161020_172657.jpg

     6. بستر سازی استخر ژئوممبران : سطح دیواره ها و کف استخر ژئوممبران می بایست عاری از هرگونه سنگ تیز گوشه باشد. در صورت لزوم(بنا به تشخیص کارشناس فنی) از خاک نرم یا نمد ژئوتکستایل جهت محافظت و افزایش طول عمر ورق ژئوممبران استفاده میگردد.

    7. تهیه و نصب ورق ژئوممبران و آببندی کامل : تمامی ورق های ژئوممبران به صورت رول با عرض های مختلف عرضه میگردند. اپراتورهای نصب با توجه به ابعاد دیواره ها و کفاستخر ها، اقدام به برش ورق ها از رول می نمایند و پس از جایگذاری پانل های برش خورده ورق، توسط دستگاه جوش امتزاجی (Wadge Welding) تمامی درزهای ورق را جوشکاری می نمایند. یکی از نکات مهم در مورد جوشکاری ورق ها، استفاده از دستگاه های استانداردو با کیفیت و همچنین استفاده از مفتول های جوش سازگار با ورق و دارای درجه کیفی A می باشد.

این مجموعه با چندین اکیپ نصب مجرب، مجهز به دستگاه های جوش استاندارد و استفاده از ورق های مرغوب و مفتول های جوش سازگار، مفتخر است مجموعأ بیش از 1.000.000 متر مربع در داخل و خارج از کشور ، رزومه اجرایی دارد.

20150428_141546.jpg