محصولات ژئوسنتتیک

محصولات ژئوسنتتیک :

ژئوممبران

ژئوممبران ورقه‌های غشایی با کاربردهای متنوع است.

ورقه‌های غشایی سنتتیک با نفوذناپذیری بسیار زیاد در برابر آب و ترکیب شده از پلیمرهای الاستومر یا پلاستومر که به  صورت پخش در محل یا به‌صورت پیش ساخته به‌وسیله غلتک، حرارت دادن یا دیگر فرایندهای مشابه آماده شده و نصب می‌گردد.

پلی اتیلن که از پلیمریزاسیون مونومرهای اتیلن به‌دست می‌آید؛ تولید این محصول از سال ۱۹۳۰ میلادی با ایجاد فشار و حرارت بسیار زیاد در کارخانجات آغاز گردید. در میانه‌های سال ۱۹۵۰ میلادی راه‌های جدید تولید در فشارها و دماها پایین‌تر پیدا شد که منجر به ایجاد پلی اتیلن با چگالی بیشتر، مقاومت مکانیکی خوب و تعداد زنجیره پلیمری بیشتر گردید.

این ماده به عنوان HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا یا همان پلی اتیلن سخت) از مقاومت شیمیایی بیشتری برخوردار بود.ژئوممبران‌ها حاوی ۵.۹۷ درصد پلی اتیلن و ۲۵ درصد کربن و سیاه و آنتی اکسیدان‌ها می‌باشد.

قیمت-ورق-ژئوممبران_0.jpg

کاربردهای ورق های ژئوممبران :

 

 1. پوشش استخرهای خاکی ذخیره آب جهت مصارف کشاورزی، طیور و دامداری.
 2. عایق بندی مجدد و بیشتر استخرهای سیمانی وبتنی توسط ژئوممبران.
 3. پوشش دهی تالاب ها و دریاچه های مصنوعی.
 4. عایق بندی استخرهای پرورش ماهی، میگو و سایر آبزیان.
 5. پوشش دهی مخازن ذخیره مواد نفتی و شیمیایی و استخرهای لیچینگ معادن.
 6. پوشش دهی کانال های انتقال آب، فاضلاب و زه آب.
 7. کشاورزی : استخرها : جهت ذخیره آب در استخرها.
 8. کشاورزی : مخازن نگهداری آب : جمع آوری آب های سطحی و هدایت آن به منابع اصلی.
 9. کشاورزی : کانال های آبیاری : جایگزین مناسب کانال های بتونی و رسی.
 10. حفظ محیط زیست : پوشش لندفیل ها : نگهداری مواد آلاینده جهت حفظ آب های زیر زمینی از آلودگی ناشی از آن.
 11. حفظ محیط زیست : پوشش روی لندفیل ها : جلوگیری از ورود آب های ناشی از بارش باران به لندفیل، حبس گازهای ناشی از تجزیه زباله ها جهت تولید انرژی و کاهش تولید گازهای گلخانه ای.
 12. حفظ محیط زیست : مخازن نگهداری فاضلاب : نگهداری فاضلاب های صنعتی و خانگی به منظور جلوگیری از آلودگی منابع آب زیرزمینی از آلودگی و تصفیه آنها.
 13. حفظ محیط زیست : استخرها و دریاچه های مصنوعی : جلوگیری از نشتی آب و تخریب بسترهای خاکی.
 14. عمران : تونل ها : حفظ سازه های احداث شده در تونل ها از نشت آب به آنها.
 15. عمران : سدها : برای پایدارسازی بستر.
 16. عمران : معادن : جلوگیری از آلودگی خاک و آب های زیرزمینی در استخراج فلزات مس، طلا و روی از طریق محلول های شیمیایی (leaching).
 17. عمران : پوشش استخرهای تبخیری جهت تخلیص انواع نمک های معدنی از قبیل نمک طعام، نمک کلرید پتاسیم و غیره.
 18. صنعت نفت، گاز و پتروشیمی : مخازن : پوشش اولیه و ثانویه جهت احداث مخازن نفتی، گاز مایع و سایر تولیدات این گروه جهت نگهداری آنها و همچنین جلوگیری از آلودگی محیط زیست.
 19. شیلات : پوشش استخرهای پرورش ماهیان سردابی.
 20. نیروگاه ها : پوشش استخرها و حوضچه های تبخیری در نیروگاه های سیکل ترکیبی.
 21. نیروگاه ها : استخرهای خورشیدی.
 22. احداث حوضچه های نگهدارنده فاضلاب ها توسط ژئوممبران.
 23. ساخت لندفیل ( سايت دفن زباله ).
 24. احداث مخازن ذخیره آب توسط ژئوممبران.
 25. احداث حوضچه هاي تبخير مواد شيميايي توسط ژئوممبران.
 26. عايق ثانويه براي مخازن سوخت و ذخيره مواد نفتي جهت جلوگيري از نشت به داخل خاك و آلودگي محيط زيست توسط ژئوممبران.
 27. آب بندی سد ها، تونل های تحت فشار، استخرهای پرورش ماهي ، شنا و سقف ساختمانهای مسکونی و صنعتی توسط ژئوممبران.
 28. حفاظت از بتن (Concrete Protection) در برابر مواد شیمیائی مضر برای بتن و یا جریان سیالاتی که موجب فرسایش در سطح بتن است.
 29. عایق بندی مخازن و استخرهای گوناگون با استفاده از ژئوممبران (کشاورزی، پرورش ماهی، تفریحی و صنعتی…).
 30. ایزولاسیون تونل ها با استفاده از ژئوممبران.
 31. عایق بندی تصفیه خانه های پساب شهری و صنعتی با استفاده از ژئوممبران.
 32. عایق بندی سدهای باطله در صنایع معدنی با استفاده از ژئوممبران.
 33. عایق بندی کانال های انتقال و نگهداری آب با استفاده از ژئوممبران.
 34. عایق بندی مخازن پتروشیمی و حوضچه های پساب صنعتی با استفاده از ژئوممبران.
 35. ایزولاسیون سد ها و بند های خاکی با استفاده از ژئوممبران.
 36. استفاده در دریاچه ها و استخرها به عنوان لایه محافظ و ایزوله.
 37. استفاده در سدها و آب بندها.
 38. استفاده در تونل ها جهت عایق در برابر آب های زیرزمینی.
 39. استفاده در ساخت مخازن ذخیره آب و یا پسماندها و هرگونه سیالات دیگر (حتی اسیدها) بعنوان یک لایه غیر قابل نفوذ و مقاوم (با عمر ۱۰۰ ساله).
 40. استفاده در محلهای دفن زباله بعنوان یک محافظ در برابر نفوذ مواد آلاینده به محیط زیست.
 41. احداث حوضچه های تبخیر مواد شیمیایی توسط ژئوممبران.

 

دسته بندی ژئوممبران بر اساس ماده اولیه :

 

ژئوممبران پلی اتیلنی :

پلی اتیلن پلیمری است که از پلیمریزاسیون مونومر های اتیلن بدست می آید ، آغاز مراحل تولید ژئوممبران پلی اتیلنی ، از سال ۱۹۳۰ میلادی و تحت شرایط فشار و دمای بسیار بالا آغاز گردید. در اواسط سال ۱۹۵۰ روشهای تولید این محصول در دما و فشار پایینتری ارائه شد که منجر به تولید پلی اتیلن با چگالی بالاتر ، مقاومت مکانیکی برتر و تعداد زنجیره های پلیمری بیشتر گردید. عموماً ژئوممبران های پلی اتیلنی با فرمولهای متفاوت ( با چگالی های متفاوت ) ساخته می شوند. ژئوممبران های پلی اتیلنی در انواع گوناگون HDPE، LDPE، LLDPE، VLDPE، MDPE تولید و ارائه می شوند. وزن مخصوص پلی اتیلنها در محدوده ۸۵/۰ تا ۹۶/۰ گرم بر سانتیمتر مربع می باشد. این ژئوممبرانها معمولا حاوی ۹۷% پلی اتیلن فشرده حدود ۲٫۵% کربن سیاه و ۰٫۵% آنتی اکسیدانت هستند . مواد اصلی مورد استفاده جهت ساخت این ممبرانها علاوه بر مولکولهای HDPE ، شامل یک comonomer افزودنی مانند بوتن یا هگزن نیز می باشد که سبب افزایش انعطاف پذیری و یا مقاومت در برابر عوامل محیطی می شود. توجه به این نکته اهمیت دارد که این پوششها فاقد هر گونه مواد پلاستیسایزر، که تصاعد شونده بوده و سبب خشکی و ترک خوردگی و تخریب سیستم نفوذ ناپذیر کننده می شوند، هستند. پلی اتیلن (PE) مقاومت شیمیائی بسیار خوبی در مقابل مواد اسیدی و قلیایی دارد، همچنین با افزودن مقاوم کننده هایی نه چندان گران قیمت می توان دوام آن را در مقابل پرتو UV خورشید و اکسید کننده های محیط را نیز افزایش داد. انعطاف پذیری نه چندان زیاد اما جهت عایق بندی در سطوح وسیع ، انعطاف پذیری قابل قبولی دارند. فرآیند تولید ژئوممبران از پلی اتیلن ساده نسبتا” ارزان و مقرون بصرفه است. موارد فوق باعث شده است ژئوممبران پلی اتیلنی شناخته شده ترین نوع از انواع ژئوممبران بوده و با در نظر گرفتن مسائل فنی و اقتصادی در بسیاری از کاربردها نظیر احداث حوضچه های نگهداری فاضلاب، لندفیل ها و مخازن ثانویه مواد هیدروکربنی انتخاب بهینه ای محسوب گردد.

ژئوممبران PVC :

ژئوممبرانهای PVC از مخلوط PVC صلب (که در لوله های PVC مورد استفاده می باشد) و همچنین مواد نرم کننده که پلاستیسایزر نامیده می شوند، ساخته می شوند. رزین PVC قبل از تولید ژئوممبران با پلاستیسایزر ها مخلوط شده و محصول انعطاف پذیری حاصل می شود. مقادیر پلاستیسایزرها در PVC تا مقادیر حدود ۴۰% استفاده می شوند. پلاستیسایزرها موجب کاهش کشش بین مولکولی در زنجیره های مجاور هم شده و موجب انعطاف پذیری PVC می شود. ازجمله مزایای این نوع ورق نرمی و ازدیاد طول مناسب و ترمیم پذیری آسان و سریع آن است. از معایب این عایق می توان به واکنش آنها با مایعات و اسیدها و مواد شیمیایی اشاره نمود که این واکنشها به دلیل تجزیه شدن آنها بوده و طول عمر آنها را به شدت نسبت به ورق های پلی اتیلن کاهش می دهد. انعطاف پذیری بسیار زیاد ژئوممبران PVC به خاطر وجود مواد روان کننده در ترکیب شیمیائی آن است. در صورتی که فرمولاسیون صحیحی در تولید PVC رعایت نشود، روان کننده های فوق الذکر دوام زیادی را در شرایط محیطی نخواهد داشت.
نکته : ژئوممبران PVC دارای مقاومت شیمیائی بالایی نیست و بهتر است تا در مجاورت فاضلاب و هیدروکربن ها مورد استفاده قرار نگیرد.

homareshtan_main_r_8476255.jpg

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل ها صفحات پلیمری نفوذپذیری هستند که به صورت بافته یا نبافته تولید می‌گردند و معمولاً از الیاف پلی استر، پلی پروپیلن، و نایلون ساخته می‌شوند. مهمترین خصوصیت ژئوتکستایل‌ها مقاومت کششی بالا و مقاومت در برابر عوامل مخرب خاک می باشد. استفاده و فروش ژئوتکستایل در زمینه‌های فیلتراسیون زهکشی، تسلیح خاک، جداسازی و حفاظت می‌باشد.

تولید و فروش ژئوتکستایل ها در دو دسته کلی صورت می‌گیرد. در صورتی که الیاف پلیمری توسط ماشین‌های بافندگی و به صورت دو مجموعه نخ عمود بر هم (تار و پود) بافته شده باشد، بافته شده نامیده می‌شود. ژئوتکستایل با ساختار بافته نشده، از الیاف منظم که در الگوهای تصادفی در یک ساختار صفحه‌ای شکل داده شده، تشکیل می‌گردند. در این ژئوتکستایل‌ها الیاف با استفاده از اتصال شیمیایی، حرارتی یا مکانیکی بهم متصل می‌شوند. این صفحات از نظر وزن، اندازه روزنه‌ها، قطر الیاف، ضخامت و یکنواختی متغیر هستند.

images.jpg

اصلی ترین عملکرد های ژئوتکستایل به صورت زیر تقسیم بندی می شوند :

 1. جداسازی (Separation): به عنوان لایه متخلخل انعطاف‌پذیر دارای نفوذپذیری زیاد، موجبات جداسازی دو نوع مختلف بافت خاک را فراهم می آورد که باعث می شود صحت و درستی کارآیی هردو نوع مصالح به قوت خود باقی بماند.
 2. تسلیح (Arming): به کار بردن در بسترهایی که دارای ظرفیت باربری پایین هستند مانند بسترهایی با خاک لجنی، ماسه بادی و امثال آن‌ها جهت تسلیح نمودن خاک و افزایش مقاومت آن
 3. زهکشی (Drainage): استفاده از ژئوتکستایل برای لندفیل‌ها و محل های دفن زباله،پشت دیوار حائل، دیواره تونل‌ها، استفاده در زیر خاکریز جاده‌ها
 4. فیلتراسیون (Filtration): دارای قابلیت عبور انتخابی آب و محافظت از ورود ریزدانه‌های بالادست به داخل حفره‌های زهکش را دارد و می‌تواند جایگزین فیلترهای متداول در زهکشی شود
 5. حفاظت (Protection): از ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ ژئوممبران استفاده می‌شود. ژئوتکستایل بر روی بستر خاکی و در زیر ورق ژئوممبران قرار گرفته و از آن در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت می‌نماید. خصوصاً در مناطق کوهستانی و یا اعماق زیاد استخرهای آب

دیتاشیت ژئوتکستایل.png

دیمپل شیت

ورق های زهکش شانه تخم مرغی (Dimple Sheet) یا (D-Drain )این زهکش بعلت وجود برآمدگی ها در کل سطح ، دارای مقاومت بسیار زیادی در برابر بارهای ضربه ائی می باشد.

مزایای استفاده:
1- ظرفیت بالای گذردهی آب های زیر سطحی (بدلیل وجود عاج ها)
2- دارای استحکام فشاری مناسب
3- جایگزین مطمئن جهت عایق(درصورت نصب بر اساس استاندارد واستفاده ازچسب های مخصوص در نواحی همپوشانی)
4- نصب آسان و سریع
5- عمر طولانی
6- صرفه اقتصادی

موارد استفاده:
1- جهت لایه زهکش تونل ها(مترو،انتقال کابل،راه،راه آهن و...)
2- جهت فونداسیون ها وگودهای عمیق(برج ها-مجتمع های تجاری،مجتمع های مسکونی و ایستگاه های تاسیسات مدفون در خاک)
3- مورد استفاده در بام ها جهت زهکش باغ بام ها( Roof Garden )

index.jpg

photo_2017-12-27_10-18-56.jpg

دراسل (  زهکش سه بعدی )

دراسل هکش های صفحه ای هستند که در بام سبز و روف گاردن ، باکسهای گیاهی و محوطه سازی استفاده می شود /

ویزگیهای دراسل :

 • دارای ضخامت 30 میلی متر بوده و به راحتی از طریق اتصال صفحات هم اندازه به یکدیگر نصب می شود.
 • زهکشی رو باز دارای پروفایلی نازک به همراه فضاهای خالی موجبات زهکشی پر بازده و عبور و سریع جریان آب را فراهم می سازد .
 • با طراحی خاص خود فضای کمی جهت انبار کردن و نگه داری اشغال میکند.

عمده ترین مورد مصرف این محصول جهت استفاده در روف گاردنها ، زهکشی دیوارهای حائل و ... میباشد. )

11.jpg

1111.jpg

12.jpg