گودهای ساختمانی

گودهای ساختمانی  گودهای ساختمانی  گودهای ساختمانی   گودهای ساختمانی

ورود آب به محل گود از دو جهت میتواند به سازه آسیب برساند:

  • آب نفوذی به گود به تدریج ممکن است به داخل سازه راه پیدا کند و منجر به ایجاد مشکل در زمان بهره برداری شود.
  • آب نفوذی به بتن به تدریج باعث خوردگی آرماتور بتن و ضعف سازه ای سیستم و کاهش عمر فونداسیون میشود.20160623_163248.jpg

لذا آببندی محل گود برداری و جلوگیری از نفوذ آب از الزامات میباشد.

از زمان های گذشته روش های متعددی مانند استفاده از عایق های پایه قیر برای آببندی گودها وجود داشته است. آسیب پذیری این محصولات در برابر آسیب های محیطی و عدم اطمینان از نحوه عملکرد آن ها، باعث گردیده تا امروزه از این روش ها برای آببندی گودها به ندرت استفاده شود و محصولات جدید با کیفیت و راه حل های ترکیبی زهکشی و آببندی جایگزین اینگونه مصالح سنتی شده است. یکی از روش های جدید و کارآمد آببندی سازه های زیر زمینی استفاده از زیر شاخه های محصولات ژئوسنتتیک می باشد، که در ادامه به معرفی مواردی از این محصولات اشاره میشود:

  1. ژئوتکستایل نبافته(Non Woven):

به منظور زهکشی تراوشات جانبی دیواره های گود و همچنین محافظت از لایه آب بند در مقابل زبری ها و ناهمواری های روی سطح پایدار شده دیوار شاتکریت، از یک لایه ژئوتکستایل در ابتدای اجرای لاینینگ آب بند (ژئوممبران)  استفاده میگردد.

20161114_160544.jpg

2- ژئودرین Dimpled Sheet:

به منظور ایجاد فضای خای مابین دیوار شاتکریت و دیوار حائل بتنی از این محصول استفاده میگردد.

بدیهی است فضاهای ایجاد شده توسط این محصول (حدود 6 میلیمتر) باعث میگردد مایعات و تراوشات جانبی دیواره گود به صورت ثقلی زهکشی گردد.

20160524_181434_2.jpg

2- ژئوممبران:

براساس آئین­نامه ASTM 4439 ژئوممبران غشای مرکب با ضریب نفوذ ناچیز می­باشد که در شاخه مصالح مهندسی ژئوسنتتیک جهت کنترل مایعات مورد استفاده قرار می­گیرد. ژئوممبران ها عموماً از پلیمرها تولید می­گردند و بر اساس نوع پلیمری که از آن ساخته می­شوند مشخصات فیزیکی و مکانیکی متفاوتی دارند. مطابق با آئین نامه­ها در آببندی سازه­های زیرزمینی دو ویژگی بسیار مهم در مورد استفاده از ژئوممبران­ها مطرح است:

  • مشخصات مکانیکی مناسب: کاملاً واضح است هرچقدر مقادیر مشخصات مکانیکی علی­الخصوص مقاومت در برابر سوراخ­شدگی Puncture resistance قوی­تر باشد با توجه به وجود انواع عوامل آسیب زننده در پروژه­های ساختمانی (میلگرد، ابزار­آلات کارگری، ته الکترود و ....) ژئوممبران در مقابل آسیب­های هنگام نصب و بعد از نصب بیشتر مقاومت خواهد کرد.
  • انعطاف پذیری: در سازه های زیر زمینی علی­الخصوص ایزولاسیون پی­های ساختمانی انعطاف­پذیری مهمترین فاکتور محسوب می­گردد. به دلیل وجود خم­های 90 درجه (قاعد) و همچنین نشست های نامتقارن در زیر فونداسیون شکل پذیری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ضمناً درگودهای ساختمانی علاوه بر موارد گفته شده ضریب انبساط حرارتی پلیمر تشکیل دهنده ژئوممبران از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • 20150809_121419.jpg

4-  عایق بنتونیتی GCL) Geosynthetic  Clay  Liner):

محصول فوق الذکر متشکل از دو لایه ژئوتکستایل، یک لایه بافته و دیگری نبافته بوده و ضخامت محصول در حالت خشک برابر 6 میلیمتر و دارای مقاومت کششی بالا  بوده و مابین دو لایه ژئوتکستایل مقدار 4500-5500 gr/m2 پودر بنتونیت سدیم محبوس شده است. همچنین وزن نهایی این محصول شامل دو لایه ژئوتکستایل و پودر بنتونیت مابین آن حدو   5000-6000 gr/m2می باشد.  ضریب نفوذ پذیری  محصول   m/s 3×10-11  نزدیک به صفر می باشد. این محصول پس از برخورد با آب ، قابلیت متورم شدن و افزایش حجم را داشته و این خاصیت به مسدود شدن خلل و فرج ها و ایجاد یک غشا متراکم آببند کمک می نماید. شایان ذکر است این محصول به روش بافت سوزنی(Needle Punching) با ساختاری کاملأ یکپارچه و دارای مقاومت برشی بسیار زیاد در محل اتصال بین لایه های آن تولید شده است.استفاده از این روش در تولید GCL باعث توزیع یکنواخت رس بنتونیت و تثبیت وزن و ضخامت در تمام مدت تولید، حمل و نصب میگردد و همچنین در صورت تماس GCL با آب یا رطوبت پیش از شروع بهره برداری، رس بنتونیت دچار تورم ناخواسته نمی شود.

20161026_150840.jpg